Orda Bir Ardıç Var Uzakta...

 

        Toros dağları arasından kıvrılıp akan Göksu ırmağını takip eildiğinde,Ayboğazı şelalesine ulaşılır. Şelalenin hemen yakınlarında Balcılar(Alata)Kasabası bulunur.Kasabanın Binyediyüz rakımlı yaylası ıse ikibinüçyüz yaşındaki bir boz ardıç’ın mekanıdır.Öylebir ardıçtır ki bu ardıç M.Ö 300 yıllarda toprağa tohum olarak düşmüş,günümüze kadar tarihe tanıklık ederek gelmiştir.Gelmiştir ama yorgunda düşmüştür.Gövdesinde oluşan yarıklar, her biri bir ağaç gövdesi kalınlığındaki dallarını taşımakta zorlandığını gösterir.

 

        Konya Taşkent ilçesi, Balcılar kasabasında bulunan Türkiye’nin(Hata Dünyanın)en yaşlı ardıç ını ilk fark eden Çevre Eski il müdürü Mehmet Bilgiç olmuş.Bir gezi sırasında ardıç ağacını gören Mehmet Bilgiç,Hemen Selçuk Üniversitesinden Ağacın yaşının tespit edilmesi konusunda yardım talep etmiş.Bu yardım talebi üzerine Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Doç.Dr.Mustafa Küçüködük Ardıç ın yaşının tespiti için ağaç gövdesinden Burgu parçaları almış.Burğu parçalarının incelenmesi sonucunda Boz Ardıç türü olan ağacın yaklaşık 2300 yaşında olduğu ortaya çıkmış.Türkiyede bilinen en yaşlı ardıç ın 900 yaşında olduğu düşünülürse bu ardıç ın Türkiyede ,Hatta dünyada bir eşinin daha olmadığı görülür.

 

       Bu bulgulardan sonra Yaşlı ardıç a birde isim verilmiş.Çevresinin eskilerde Ağıl olarak kullanıldığı düşünülerek,Ağıl Ardıç ismi  verilmiş.

 

       Balcılar kasabası belediye başkanı Mehmet Demirgül “Ağıl ardıç ın çevresi 600 700 yaşında birçok ardıçla dolu.Bu bölge turistlik bir bölge.Ama ağıl ardıç ı görmek isteyen ziyaretçiler yol olmamasından dolayı zorlanıyorlar.Ağıl Ardıç hemen korunmaya alınmalı.Gödesinde oda büyüklüğünde yarıklar var. Dallarını taşıyamaz halde.Biran önce bu konuyla ilgili makamlardan destek bekliyoruz. Ağıl Ardıç incelenmeli korunmalı ve turizme açılmalı”diyor.Aksi halde Ardıç daha fazla dayanamaz,gelecek kuşaklara yetişemezmiş.Belediye Başkanı”Biz bilgimiz ve gücümüz dahilinde elimizden geleni yapacağız.Ama bu iş uzmanların işi Ağıl ardıç ın yaşatılması,korunup Turizme kazandırılması,bazı noktalarda bizim gücümüzü aşıyor.Ardıç gibi bizde İlgili Makamlardan ilgi bekliyoruz.”

 

       Ağıl Ardıç;Belki şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada çevresindeki ardıçlarla çınarlar ve çamlarla yaşayıp gitmek ister.Belkide bizlerden ilgi bekler.Yaralarını saralım ister.Çocuklar dallarına salıncak kursun,gelip geçenler gölgesinde serinlesin ister.

 

      Orada bir Ardıç var Uzakta.O ardıç Tam 2300 yaşıda.Konuşabilsede sorsak,nelere şahit oldu bu gök kubbe altında?Orda bir ardıç var aslında yanı başımızda .O Ardıç tarihe tanık Milattan yaşlı işte o Ardıç,Ağıl Ardıç...

 

Yazı Ve Fotoğraf
Ali Sami PALAZ - Ahmet AKA